Wycieczka do Lwowa

Wycieczka z dnia 14.12.2013

"Poznawanie podziemnych tajemnic Lwowa - 14 grudnia 2013 r."

Zdjęcia z wycieczki do Lwowa

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

Z pomocą naszego przewodnika Jarka w dniu 14 grudnia 2013 r. grupa uczestników wycieczki poznała część podziemnych atrakcji Lwowa. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od działającej od kilku wieków jednej z najstarszych Aptek Lwowa, a zarazem Muzeum Aptekarstwa. Następnie przeszliśmy zaułkami ormiańskimi i weszliśmy do podziemii dawnego kościoła Trynitarzy, a obecnie cerkwi greko-katolickiej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Okazało się, że spełniały one wcześniej rolę krypt grobowych i były połączone korytarzami z korytem rzeki Pełtwi przepływającej zamkniętym korytem przez centrum miasta. Z uwagi na panujące tam ciemności i bezpieczeństwo uczestników, podziemne koryto rzeki zobaczyliśmy w podziemiach Opery Lwowskiej. Potem odwiedziliśmy Jezuitów. Dawny kościół zamknięty w okresie powojennym, wykorzystywany był do przechowywania części zbiorów - w szczególności prasy Ossolineum, a obecnie pełni rolę cerkwi garnizonowej. Natomiast podziemia wykorzystywane są na wystawy malarstwa, a krypty, choć ciekawe, wymagają jeszcze wielu prac konserwatorskich. Dla urozmaicenia naszej nietypowej wędrówki po Lwowie, przeszliśmy piwnicami "Kopalni Kawy" zapoznając się z osobą Jerzego Kulczyckiego i tajemnicami parzenia kawy, a potem poprowadzono nas do podziemnych kryjówek i loży masońskich mieszczących się w kamienicach wokół Rynku. Poznaliśmy też podziemia klasztoru Dominikanów i Bernardynów. Pierwsze - kryją wiele tajemnic, w szczególności z okresu, kiedy spełniały rolę więzienia, a następnie Muzeum Historii Religii i Ateizmu, a kolejne wykorzystywane są podobnie, jak Jezuici, na wystawy artystyczne. Po zakończeniu zaplanowanej części programu, uczestnicy indywidualnie poznawali atrakcje miasta. Osobiste wrażenia zapewne były podobne. Życie miasta było zdominowane bardzo ważnym bieżącym tematem, tj. poparciem wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Zapewne z tego też powodu przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku były jeszcze mało zaawansowane.

Organizację wycieczki przygotowała i relację sporządziła :

pilot kol. Elżbieta Sawicka

Fotogaleria z 2014r.

Posted by Pod Ciuchcią

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych wycieczek z 2014r.

Zobacz…

Fotogaleria z 2012r.

Posted by Pod Ciuchcią

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych wycieczek między innymi do Bardejova, w bieszczady, beskid niski.

Zobacz…

Kalendarz imprez

Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem imprez.

Zobacz…

Dyplomy

Posted by Pod Ciuchcią

Dyplomy dla Klubu "Pod Ciuchcią".

Zobacz…

Spotkanie członków Klubu

Spotkanie z dnia 28.11.2013

Relacja ze spotkania członków Klubu PTTK "Pod Ciuchcią"

Zdjęcia ze spotkania członków Klubu

W nawiązaniu do dawnej tradycji spotkań klubowych w okresie pomiędzy Katarzyną, a Andrzejem, członkowie klubu spotkali się 28 listopada 2013 r. w przemyskiej "Jutrzence". Spotkanie było okazją do wspólnych wspomnień z odbytych tegorocznych wycieczek i rajdów. Wymiana wrażeń odbywała się przy projekcji zdjęć fotograficznych z różnych imprez klubowych i specjalnym podkładzie muzycznym o tematyce turystycznej. Przy okazji został też przedstawiony przybyłym licznie na spotkanie członkom i sympatykom klubu, kalendarz imprez turystycznych Klubu na 2014 r. W trakcie spotkania Zarząd Klubu złożył kolegom; Tadeuszowi Wrotnemu, Jurkowi Tkaczykowi i Ryszardowi Witkowskiemu podziękowanie za wielkie zaangażowanie w działalność Klubu i szczególny wkład w tworzenie internetowej strony klubowej. W/w kolegom zostały wręczone okolicznościowe dyplomy. Niespodziewanym, lecz miłym akcentem spotkania było wyróżnienie Prezes Klubu medalem "XXX - lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego" za pomoc, przewodnictwo i pilotaż wycieczek w zaprzyjaźnionych kręgach służb mundurowych.

Relację ze spotkania sporządziła :

kol. Elżbieta Sawicka

Pogórze Strzyżowskie

Wycieczka z dnia 20.10.2013

W niedzielę, 20.10.2013 r. wybraliśmy się na wycieczkę na Pogórze Strzyżowskie.

Zdjęcia z wycieczki Pogórze Strzyżowskie

Przejeżdżając po drodze do Rezerwatu Prządki oglądaliśmy piękną polską złotą jesień. Po krótkim spacerku podziwialiśmy ostańce skalne o wysokości do ponad 20 m. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto. Następnie zwiedziliśmy zamek Kamieniec w Odrzykoniu. W Węglówce natomiast zobaczyliśmy Cerkiew i potężny dąb szypułkowy „Poganin”. W dalszą podróż udaliśmy się do Sołonki, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Strachów Polnych, „Chłopski Most”, oraz tężnie. W Strzyżowie przeszliśmy się po schronie kolejowym i poznaliśmy jego historię. Po krótkiej przerwie na Rynku w Strzyżowie pojechaliśmy zwiedzić schron w Stępinie – Cieszynie. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem browaru w Wojkówce z degustacją różnych gatunków piwa.

Wycieczkę przygotował i relację sporządził:

kol. Jurek Tkaczyk

Skalne Miasto - Praga - Kutna Hora

Wycieczka z dnia 12.10.2013

Na wycieczkę do Czech, jak zwykle została " zamówiona" wspaniała słoneczna pogoda.

Zdjęcia z wycieczki Skalne Miasto - Praga - Kutna Hora

Po długiej podróży rozpoczęliśmy zwiedzanie - a właściwie wędrówkę od Skalnego Miasta w Czechach. Miło było wędrować w ciepłych promieniach jesiennego słońca ścieżkami, którymi dawno temu spacerował m.in. Goethe i zapewne, tak jak uczestnicy wycieczki, oczami wyobraźni widział różne postacie i twory zaklęte w różnorodne formy skalne. Po odprężającej wędrówce po Skalnym Mieście wyjechaliśmy do Pragi, gdzie dotarliśmy wieczorem na kolację. Jeszcze tego samego dnia po zakwaterowaniu w motelu, niektórzy uczestnicy znaleźli siły i chęci na nocne podziwianie miasta. Kolejny dzień - z uwagi na dosyć obszerny plan zwiedzania Pragi, był bardzo napięty, ale też pełen wrażeń. Udało się nam zrealizować cały zaplanowany program. W trakcie zwiedzania miasta przebyliśmy trasę od Strahovskiego klasztoru przez Hradczany, Malą Stranę, Most Karola, Stare Miasto, Jozefov do Vaclavskich Namesti, skąd metrem przejechaliśmy jeszcze na Vysehrad, po którym zostało tylko dotarcie na kolację w restauracji "Zlata Lyra". Po smacznej, typowo czeskiej kolacji z knedlikami odzyskaliśmy siły, by udać się do najsławniejszej w Pradze piwiarni "U Fleku". Tam, przy degustacji pysznego piwa, spotkaliśmy Bretisława - poznanego na wcześniejszych wycieczkach klubowych, naszego przyjaciela z Pragi. Tego wieczora, podobnie jak poprzedniego dnia, grupa uczestników wycieczki zdecydowała się na nocne podziwianie miasta. Szkoda było opuszczać Pragę, ale zgodnie z programem, trzeciego dnia wycieczki odwiedziliśmy jeszcze Kutną Horę, która z uwagi na cenne zabytki m.in. katedrę św. Barbary została wpisana na listę UNESCO. Z uwagi na wspaniałe wrażenia pozostałe po zwiedzanych miejscach, a także opowieści o nich, przekazywane przez naszego wspaniałego przewodnika Romana, zapewne będą one jeszcze wspominane i uwzględniane w programach kolejnych wycieczek organizowanych przez nasz klub.

Program wycieczki opracowała i grupę pilotowała :

kol. Elżbieta Sawicka

Góry Świętokrzyskie

Wycieczka w dniach 5-6 października 2013

Zakątek ten ma wiele tradycji i historii w dziedzinie geologii, historii, przemysłu i literatury.

Zdjęcia z wycieczki Góry Świętokrzyskie

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od przyjazdu do miejscowości Kurozwęki, gdzie znajduje się przepiękny pałac rodziny Sołtyków i Popielów. Jest tu mini zoo, stadnina koni, labirynt w polu kukurydzy, stado bizonów (safari bizon). Nasza wycieczka udała się na przejażdżkę na „safari bizon ”, gdzie mogliśmy z bliska oglądać potężne okazy bizonów amerykańskich. Szczerze, nie jeden z nas myślał o tym czy taki byk o wadze 1200kg nie zaatakuje nas. Oj, nie mielibyśmy żadnych szans. Ale nasze bizony były wyjątkowo spokojne i nawet pozowały nam do zdjęć. Następnie udaliśmy się do pałacu, żeby zakupić w miejscowym sklepiku kabanosy z mięsa bizonów. Jak później przeczytaliśmy na opakowaniu to mięsa z bizonów tych kabanosach było zaledwie 28%, a reszta to mięso wieprzowe i drobiowe. Następnie udaliśmy się do miejscowości Szydłów - polskie Carcassone. Przepiękne małe miasteczko z wieloma zabytkami: kościół pw. Św. Władysława z 1355r , warowny zamek z murami obronnymi otaczającymi miasto z 3 bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną, kościół pw. Wszystkich Świętych, ruiny - kościoła i szpitala pw. Ducha Świętego oraz synagoga. Kolejnym punktem zwiedzania przez naszą wycieczkę pod okiem sympatycznego przewodnika Pana Kondrada była krasowa Jaskinia Raj z przepięknymi stalaktytami, stalagmitami, draperiami oraz kolumnami naciekowymi. Wg badań naukowych przed 40 tysiącami lat zamieszkiwał ją neandertalczyk. Jej bogate wnętrze zapewnia moc wrażeń. Można w tych naciekach zobaczyć postać krasnala, słonia, żabę itp. w zależności od fantazji. Po wyjściu z Jaskini Raj czekał już na nas przewodnik Pan Kazimierz, z którym mieliśmy przyjemność spędzić 2 dni zwiedzania. Udaliśmy się do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego do Rezerwatu Karczówka i do Rezerwatu Kadzielnia, skąd podziwialiśmy piękne widoki wsłuchując się w piękne opowieści Pana przewodnika. Następnie udaliśmy się do centrum Kielc, gdzie spacerkiem obejrzeliśmy kilka zabytków tego miasta: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Muzeum Narodowe – dawny Pałac Biskupów Krakowskich z przyległym ogrodem włoskim. Przy blasku miejskich latarni udaliśmy się do restauracji na obiadokolację, a potem pojechaliśmy na nocleg do Cedzyni. Choć troszkę zmęczeni, ale jeszcze wytrwali usiedliśmy przy grillu i przy śpiewie piosenek turystycznych i biesiadnych zakończyliśmy pierwszy dzień wycieczki. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania w Zagnańsku pomnika przyrody – Dębu Bartka – wiek około 1000 lat, wysoki na 30m, obwód pnia przy ziemi 13,40m. Niedaleko niego rośnie jego syn Bartuś o dużo mniejszych gabarytach. Następnie udaliśmy się autokarem do Huty Szklanej, a stąd Kolejką Świętokrzyską na Łysą Górę (595 m.n.p.m.) – obejrzeliśmy z tarasu widokowego największe w Polsce gołoborze (rumowisko skalne) i pogański wał kultowy z VII w. Gołoborze wzięło nazwę od „ gołe od boru” Łysogór. Była tak piękna pogoda, że widać było w oddali Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Swoje kroki skierowaliśmy do klasztoru i kościoła pw. Świętego Krzyża z XII w. (pobenedyktyński) oraz Kaplicy Oleśnickich z relikwiami Drewna Świętego Krzyża. Odwiedziliśmy w podziemiach kościoła Krypty Benedyktynów oraz Jeremiego Wiśniowieckiego – ojca Króla Polski, Michała Korybut Wiśniowieckiego. Na ścianie w krypcie jest napis, przed którym każdy powinien się zadumać: ” Kim ty jesteś – ja byłem, kim ja jestem – ty będziesz ” Po smacznym obiadku w Cedzyni udaliśmy się z wizytą do Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie - Żywym Muzeum Porcelany. Przed fabryką czekała na nas kolorowa gromadka porcelanowych małpek. Oprócz fabryki i muzeum znajduje się sklep z porcelaną i Kawiarnia "Leżąca Kotka", gdzie można było napić się pysznej kawki z porcelanowej filiżanki, oczywiście za odpowiednią cenę. A w sklepie piękne wyroby z porcelany – z białej i z różowej – ręcznie malowane. Ceny ? Przyprawiały o zawrót głowy: np. filiżanka ręcznie malowana ok.499zł, filiżanka London z różowej porcelany: 389zł, (cały serwis "tylko": 5.900zł), nocnik: 1000zł. Ale spokojnie – można było zadowolić się mniej wykwintnymi kubkami za niższą cenę, od 30-89zł/szt. Następnie, w Żywym Muzeum sympatyczna Pani przewodnik opowiedziała nam całą historię jak kiedyś, a jak dziś wyrabia się tak piękną i kruchą porcelanę. Wnuki naszych koleżanek mogli na żywo zalać formę, następnie wyjąć z formy zastygniętą figurkę kotki, następnie zamoczyć w glazurze. Na koniec podziwialiśmy ręczne malowanie porcelany przez Panią Jadwigę – malarkę z fabryki z ponad 40-letnim stażem. Wracaliśmy trochę zmęczeni tą 2-dniową wędrówką, ale zachwyceni, że tak dużo zwiedziliśmy i że dopisała nam piękna pogoda ze wszystkimi barwami jesieni.

Organizatorem i pilotem wycieczki była:

kol. Elżbieta Sawicka

Relację z wycieczki przygotowała:

kol. Małgorzata Nowak

Węgry - Słowacja

Wycieczka w dniach 7 - 8 września 2013r.

"Polak – Węgier, dwa bratanki i do szabli i do szklanki"

Zdjęcia z wycieczki Węgry - Słowacja

W czasie kolejnej wycieczki organizowanej w dniach 7-8 września 2013 r. poznawaliśmy „smaki i klimaty” Węgier, a konkretnie Egeru i wybranych miejscowości w Górach Bukowych. W drodze na Węgry – zatrzymaliśmy się w Koszycach. Tam spacerując po Starym Mieście zobaczyliśmy najciekawsze zakątki miasta m.in. grające fontanny przy gmachu Teatru Narodowego i katedrę Św. Elżbiety. Kolejnym miejscem postoju był już Egerszalok z ciepłymi i leczniczymi źródłami termalnymi otoczony śnieżnobiałymi formacjami kalcytowymi tworzonymi przez wypływającą z głębin ziemi wodę. Tutaj mogliśmy odprężyć się po trudach podróży, zażywając kąpieli w ciepłych basenach lub opalając się w słońcu. Po Egerszalok zwiedzaliśmy Eger, po którym oprowadzała nas przewodniczka spokrewniona z rodziną pochodzącą z Polski. Andrea pokazała nam główne zabytki miasta, bazylikę św. Piotra i Pawła, plac Dobo, kościół Minorytów, minaret i zamkową fortecę, a po kolacji Dolinę Pięknej Pani – słynącą z piwniczek winnych wydrążonych w wulkanicznym tufie. Tam, w jednej z nich, zaprezentowano nam siedem gatunków win, w tym słynnego Egri Bikaver, czyli legendarnej byczej krwi. Po degustacji, zakupach i mile spędzonym wieczorze, wielu uczestników wycieczki kontynuowało zwiedzanie Egeru nocą. Następnego dnia, zgodnie z programem, udaliśmy się w Góry Bukowe do Szilvasvarad, na przejażdżkę „ciuchcią” i spacer po malowniczej dolinie Szalajka, w trakcie którego obejrzeliśmy najpiękniejszy wodospad Gór Bukowych i powstałe na trasie potoku jeziorka z pstrągami, muzeum leśnictwa. W tej samej miejscowości kolejną atrakcją była stadnina lipicanów - koni charakteryzujących się białym umaszczeniem i szczególnie utalentowanych do musztry paradnej. Z kolei w Belapatfalva zwiedziliśmy położone pod górskimi zboczami skalnymi romańskie opactwo cystersów z XIII wieku. Ostatnim miejscem programu było otoczone winnicami Noszvaj. Tam po obejrzeniu pałacu de la Motte udaliśmy się na posiłek do urokliwie, nad górskim jeziorkiem, położonej restauracyjki. W drodze powrotnej z relacji uczestników wycieczki można było usłyszeć, iż niektórzy z nich zapragną jeszcze powrócić na Węgry, być może w ramach kolejnych wycieczek organizowanych przez nasz Klub .

Relację z wycieczki sporządziła organizator i pilot:

kol. Elżbieta Sawicka

Lwów - Festiwal Folklorystyczny

Wycieczka z dnia 24.08.2013

W dniu 24.08.2013r. wybraliśmy się na wycieczkę do Lwowa.

Zdjęcia z wycieczki Lwów - Festiwal Folklorystyczny

W tym dniu przypada Święto Niepodległości Ukrainy. Odbywał się również festiwal folklorystyczny. Granica „poszła” super tak, że mieliśmy więcej czasu na zwiedzanie. Godzinę czasu zwiedzaliśmy stadion „ARENA”, a pozostali hipermarket Auchan. Następnym celem był park Stryjski (przedwojenny Kilińskiego). Stamtąd udaliśmy się na kopiec Unii Lubelskiej, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem ukraińskim, panem Jakubem. Wiedzę miał ogromną, tak więc przekazał nam bardzo dużo ciekawostek, których nie ma w przewodnikach. Kolejnym etapem zwiedzania było lwowskie centrum. W Katedrze Ormiańskiej diak specjalnie dla naszej grupy zaśpiewał. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na zasłużony obiad do „Puzatej Chaty”. Po nabraniu nowych sił oglądaliśmy występy artystyczne, i nie tylko, w różnych częściach miasta. Wieczorem, pełni nowych wrażeń, wróciliśmy do Przemyśla.

Relację sporządził:

kol. Andrzej Pomorski

Pogórzanin

Wycieczka z dnia 17.08.2013

W dniu 17 sierpnia 2013 r. zorganizowana została wycieczka na hasło "POGÓRZANIN".

Zdjęcia z wycieczki na hasło "Pogórzanin"

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

Pociągiem z Przemyśla pojechaliśmy do Przeworska. W Przeworsku czekała na nas kolejka wąskotorowa "POGÓRZANIN". Prawie wszyscy wybrali wagony letniaki, z których podziwialiśmy piękne widoki Ziemi Przeworskiej, Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego. Trasa była bardzo kręta. Po drodze kilka razy przekraczaliśmy rzeczkę Mleczka. Dużą atrakcją było oglądanie tunelu na trasie wąsktorówki (długi na 602m i najdłuższy w Europie). W Bachórzu czekało na nas przygotowane ognisko. Czas szybko mijał przy pieczeniu kiełbasek i śpiewie. Po południu wróciliśmy do Przemyśla.

Imprezę przygotował i relację sporządził:

kol. Andrzej Pomorski

Festiwal Kultury Łemkowskiej

Wycieczka z dnia 28.07.2013

W dniu 28.07.2013 r. odbyła się wycieczka na festiwal "Od Rusal do Jana".

Zdjęcia z Festiwalu Kultury Łemkowskiej

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

Po drodze zwiedziliśmy Kolegiatę w Brzozowie, następnie pałac Ostaszewskich, gdzie mieszkał "Leonardo Da Vinci podkarpacia" i gotycki kościół drewniany w Haczowie. W Rymanowie obejrzeliśmy synagogę, kościół parafialny, kirkut i 2 ohele. W pierwszym, od strony północnej, znajduje się grób cadyka Cwi Hirsza (1788-1847), a w drugim, starszym, spoczywa cadyk Menachem Mendel (1745-1812). W ohelach tych przy grobach, żydowscy pielgrzymi z całego świata, zostawiają spisane na kwitałe - swoje prośby. Koleżanka Renata Wrotny poinformowała nas, że w Rymanowie Zdroju jest przegląd obrzędów weselnych, co wykorzystaliśmy jako dodatkową atrakcję. Wstąpiliśmy do Jaślisk zobaczyć stary rynek galicyjski, a potem pojechaliśmy na festiwal, gdzie oglądaliśmy występy zespołów Łemkowskich, oraz zwiedziliśy żydowską chatę. W drodze powrotnej zwiedziliśmy rokokowy kościół Marii Magdaleny w Dukli.

Program wycieczki przygotował, wycieczkę poprowadził:

kol. Andrzej Pomorski

Beskid Niski

Wycieczka z dnia 21.07.2013

W dniu 21 VII członkowie i sympatycy Klubu Turystycznego PTTK "Pod Ciuchcią", jak co roku wędrowali ścieżkami Beskidu Niskiego .

Zdjęcia z wędrówki po Beskidzie Niskim

Wymarzona pogoda ( + 20 ° C , wiaterek i obłoki jak na westernach ) oraz trasa w dużej części wiodąca pięknymi łąkami , pozwalały na podziwianie okolicznych dolin i pasm górskich. Trudy podejść na Wahaliwski Wierch, Kamień oraz Tokarnię zostały skompensowane odpoczynkiem na rozkwieconych beskidzkich łąkach. Mimo , że niektórzy uczestnicy dotarli do Wisłoka Wielkiego „ na resztkach paliwa „ dzięki uprzejmości księdza wisłockiej parafii , udało się jeszcze zwiedzić piękną cerkiew wraz ze znajdującym się na poddaszu oryginalnymi zbiorami muzeum. Po godzinnej wizycie w Cisnej i zasłużonym posiłku , cała grupa odzyskała siły i w dobrych humorach , śpiewająco powróciła do Przemyśla.

Trasę wędrówki przygotował, poprowadził i relację z niej sporządził, wieloletni organizator imprez turystycznych:

kol. Zbyszek Żur

Roztocze Ukraińskie

Wycieczka z dnia 07.07.2013

W dniu 7.07.2013r. wyjechaliśmy na wycieczkę na Roztocze Ukraińskie.

Zdjęcia z Roztocza Ukraińskiego

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

Zaczęło się z przygodami. Złe drogi, później zamknięty kościół troicki w Janowie Lwowskim. Ale potem.... Obejrzeliśmy Janowski Park Przyrodniczy wraz z muzeum przyrodniczym (jednak muzeum bardzo słabe w porównaniu do Leśnego Kompleksu w Birczy). Rekompensatą była przesympatyczna rodzina danieli i ptaszarnia, gdzie "za grosze" można było kupić pawie pióra. Z kolei Jaskinia Stradczańska - to rewelacja. Wykuty w skale klasztorny kompleks t.j. jaskiniowa cerkiew, jadalnia, refektarz itp. Można zabłądzić. Następnie przejazd po "daj Boże" drodze do Żółkwi przez Krechów. Tu słowa uznania dla naszego kierowcy p.Dariusza Chomy. W Krechowie przejście ścieżką przyrodniczo - pątniczą (2570m) znakowaną tabliczkami "Peczery" i "Dżereło" (źródło). Co za wspaniałe widoki: pieczary mnichów, urocze wąwozy i wspaniała słoneczna pogoda. Jak ocenili nasi fachowcy woda z cudownego źródełka była wyśmienita. Po XVII. wiecznym obronnym klasztorze Bazylianów oprowadzał nas brat zakonny. Natomiast w Żółkwi niespodzianka: przywitał nas kozak-przewodnik pan Wiktor, który pokazał nam kościół św.Wawrzyńca, cerkiew Bazylianów, Synagogę, klasztor Dominikanów i zamek. Zwiedzanie, tak jak zaczęliśmy, zakończyliśmy współnym zdjęciem na rynku pod pręgierzem. Do Przemyśla wracaliśmy przez Lwów We Lwowie zwiedziliśmy stare i nowe lotnisko. Krótką przerwę w podróży zrobiliśmy w Gródku Jagiellońskim, w nowobudowanym, ale w starym stylu "Muzeum-Hotel".

Wycieczkę przygotował, prowadził i relację sporządził:

kol. Andrzej Pomorski

Pogórze Przemyskie

Wycieczka z dnia 29.06.2013

Powiedział kiedyś Stanisław Jachowicz: "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie."

Zdjęcia z wycieczki po Pogórzu Przemyskim

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

W dniu 29 czerwca 2013 r. wybraliśmy się na wycieczkę po Pogórzu Przemyskim. Po kompleksach leśnych Nadleśnictwa Krasiczyn i Bircza oprowadzał nas społecznie leśniczy, Pan Stanisław Baczyński. W Birczy, na początku obejrzeliśmy ogród wokół "Leśnego Kompleksu Promocyjnego". Następnie przy kawie i herbacie, leśniczy Pan Paweł Dec przekazał nam bardzo dużo wiedzy na temat życia lasu wraz z pokazem audiowizualnym. Po tym przeszliśmy ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną "Bobrowa Dolina", skąd udaliśmy sie przez Kamienną Górkę do Łomnej. (Spacer przez "Las Medialny" na ognisko). W Łomnej przy ognisku było pieczenie kiełbasek i gromkie śpiewy do ostatniej zwrotki. Następnie pojechaliśmy doliną rzeczki Łomnej, Jamninki oraz Wiaru do Posady Rybotyckiej. Po drodze oglądaliśmy stylowe domki w Trójcy, Arłamów w przebudowie oraz kościół w Rybotyczach. Jego historię opowiedział nam tamtejszy ksiądz. Z kolei po zabytkowej obronnej cerkwi w Posadzie Rybotyckiej oprowdzał nas Pan Grzegorz. W ramach rezerwy czasowej przeszliśmy się urokliwą ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną "Krępak". Uczetnikom wycieczki dopisała wspaniała pogoda i radosny humor.

Z ramienia Klubu PTTK "Pod Ciuchcią" wycieczkę zorganizował i relację sporządził:

kol. Andrzej Pomorski

Lipowica - Ujkowice - Łętownia

Wycieczka z dnia 15.06.2013

Dnia 15 czerwca 2013 r. Klub PTTK „Pod Ciuchcią” był organizatorem wspólnej wędrówki członków Oddziału PTTK im. dr. Mieczysława Orłowicza w Przemyślu.

Zdjęcia z wycieczki Lipowica - Ujkowice - Łętownia

Uczestnicy wędrówki przebyli pieszo trasę; Lipowica - Ujkowice – Łętownia – Kuńkowce zapoznając się z zaplanowanymi i niespodziewanymi atrakcjami. W drodze do Ujkowic trasa prowadziła polnymi drogami, z których piękne krajobrazy obfitujące w łany pól uprawnych poprzeplatane kwiecistymi łąkami pełnymi maków, chabrów i rumianów. Po przybyciu do męskiego prawosławnego monastyru w Ujkowicach o historii, regułach i życiu jego członków opowiedział jeden z braci zakonnych, z którym zrobiono na zakończenie wizyty wspólne pamiątkowe zdjęcie. Z Ujkowic grupa udała się w dalszą trasę do kolejnego zaplanowanego miejsca tj. fortu nr VIII Twierdzy Przemyśl w Łętowni. Stąd – kolega Władek - poprowadził wędrowców ścieżką do „Wioski Fantasy” w Kuńkowcach. Kolega mając zapewne na uwadze podtrzymanie miłej i gorącej atmosfery wędrówki, poprowadził wszystkich ścieżką „na skróty” trochę urozmaiconą pokrzywami. Po niespodziewanym zastosowaniu terapii zdrowotnej, grupa szybko jednak o niej zapomniała po wejściu do „Wioski Fantasy” w Kuńkowcach , gdzie ekipa filmowców kręciła sceny do filmu o Ziemi Przemyskiej. Wkraczano do wioski przy dźwiękach marsza wygrywanego właśnie przez filmowaną harcerką orkiestrę z Żurawicy. Następnie po przywitaniu się z niewiastami i rycerską załogą wioski , wszyscy zasiedli przy ognisku. Odpoczywając i posilając się upieczonymi kiełbaskami, podziwiano występy kolejnego zespołu ludowego, który po zakończeniu zdjęć filmowych - zagrał i zaśpiewał również dla naszej grupy. Goszcząc w „Wiosce Fantasy” uczestnicy wędrówki przy okazji mogli przenieść się w czasy średniowiecza i być świadkami filmowanych kolejnych scen do filmu dotyczących napaści i obrony wioski przez jej rycerską załogę. Na zakończenie wspólnej wędrówki część jej uczestników skorzystała z zaproszenia Pani Sołtys Kuńkowiec do tzw. "grzybka", gdzie po ugoszczeniu wszystkich pysznym barszczykiem z lubczykiem i herbatką, nastąpiła wymiana wrażeń i padały obietnice odwiedzenia tego miejsca już 30 czerwca br. przy okazji organizacji festynu w Kuńkowcach.

Wspólną wędrówkę przygotował i prowadził:

kol. Władysław Bober

Natomiast relację z wyprawy sporządziła jej uczestniczka:

kol. Elżbieta Sawicka

Odlewnia Dzwonów

Wycieczka z dnia 01.06.2013

Relacja z wycieczki do Odlewni Dzwonów "Janusz Felczyński & Syn", "Na hasło za miasto" w dniu 01 czerwca 2013 r.

Zdjęcia z wytwórni dzwonów

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

Zakład ludwisarski "Janusz Felczyński & Syn" ma siedzibę w podprzemyskim Ostrowie, i szczyci się ponad 200. letnią historią. Uczestnicy przybywali tam własnymi samochodami i autobusem MZK. Przybyłych przywitał i spotkanie poprowadził w dwóch halach produkcyjnych Pan Janusz Felczyński. Podczas spotkania zobaczyliśmy podstawowe elementy dzwonu: rdzeń, fałszywy dzwon i kapę oraz dowiedzieliśmy się jak i z czego powstają. Poznaliśmy kulisy odlewu największego dzwonu z tej odlewni i największego dzwonu odlanego w Polsce: "Józef" do Bazyliki w Licheniu, o wadze 11 600 kg Zostaliśmy zapoznani z niektórymi "tajnikami" dotyczącymi stopu do odlewu, czy dostrajania dźwięku dzwonów. Pan Janusz omawiając ponad 200. letnią historię rodu ludwisarzy Felczyńskich, wspomniał o trudnościach w działalności odlewni za PRL-u w tym o "przeprawach" z ówczesnymi organami bezpieczeństwa. Ale nawet i te informacje przekazane zostały w dobroduszny sposób. Pomimo, iż informacje miały charakter fachowy, to były przekazane przez Pana Janusza w bardzo dostępny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Na zadawane w trakcie spotkania pytania padała natychmiastowa odpowiedź z obszernymi wyjaśnieniami. W imprezie wzięło udział, pomimo soboty i deszczowej pogody, 18 Członków Klubu.

Dziękujemy Panu Januszowi Felczyńskiemu za w pełni bezinteresowne poświęcenie swojego czasu w sobotę i podzielenie się z nami swoją wiedzą.

Z ramienia "Klubu Pod Ciuchcią" wycieczkę zorganizowała i relację sporządziła:

kol. Renata Wrotny

Sanok - Krosno - Zagórz - Bezmiechowa - Lesko

Wycieczka z dnia 19.05.2013

"W drewnie zapisane, na szkle rysowane i malowane"

Zdjęcia z wycieczki Sanok - Krosno - Zagórz - Bezmiechowa - Lesko

Relacja filmowa kol. Rysia Witkowskiego

"W drewnie zapisane, na szkle rysowane i malowane" - to hasło, które przyświecało wycieczce organizowanej przez Klub PTTK "Pod Ciuchcią" w dniu 19 maja 2013 r. na trasie Sanok - Krosno - Zagórz - Bezmiechowa - Lesko. Z uwagi na odbywające się tego dnia Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski musieliśmy zmienić trasę przejazdu z Przemyśla do Sanoka i zamiast przez Góry Słonne z Tyrawy Wołoskiej przejechać do Tyrawy Solnej, a następnie udać się ciekawym i malowniczym odcinkiem drogi prowadzącej wzdłuż koryta rzeki San przez Trepczę do Sanoka. W Sanoku atmosfera przy zwiedzaniu zabytków architektury drewnianej w Skansenie była gorąca z uwagi na dopisującą tego dnia wspaniałą i letnią aurę, a także ze względu na odbywającą się nową atrakcję Skansenu tj. na tętniącym życiem Rynku Galicyjskim - Giełdę Staroci. Z Sanoka udaliśmy się do Krosna do Centrum Dziedzictwa Szkła, które zaskoczyło nas nowoczesnym sposobem prezentacji historii hutnictwa szkła. Zwiedzanie Centrum zaczęliśmy od podstaw, tj. od najniższego poziomu z piecami hutniczymi. Po wstępnym zapoznaniu nas z teorią i sposobem wytapiania masy szklanej, niektórzy z uczestników wycieczki sami próbowali wydmuchiwać szklane bańki. Ale jak się okazało, do dmuchania szkła potrzebna jest dłuższa niż kilkuminutowa praktyka i bez wprawy bańka szklana, podobnie jak bańka mydlana, szybko pęka. Potem była prezentacja sposobów zdobnictwa szkła tj. grawerowania, szlifowania i malowania przygotowanych wcześniej wyrobów oraz modelowania figurek szklanych. Po oglądnięciu wystawy z wyrobami artystów krośnieńskich o światowej renomie, na zakończenie zwiedzania można było dokonać zakupu szklanych pamiątek. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Zagórza zwiedzić owiane tajemnicami historii ruiny klasztoru Karmelitów Bosych, a następnie wstąpiliśmy do Szkoły Szybowcowej w Bezmiechowej. Jak się okazało - trafiliśmy z wyborem, bo z uwagi na wspaniałe warunki pogodowe, odbywały się tam ćwiczenia w lotach na szybowcach i lotniach. Udało nam się nawet usłyszeć o wrażeniach z właśnie zakończonego lotu lotnią, po udzieleniu pomocy młodym lotniarzom w dowiezieniu ich ze sprzętem do bazy lotniczej. Z uwagi na wieczorną porę - po Lesku będącym ostatnim punktem programu wycieczki - odbyliśmy tylko spacer do ciekawych zakątków miasta. Na całej trasie wycieczki uczestnikom były przekazywane bezpłatnie informacje z zakresu historii, geografii i wielu innych dziedzin przez licencjonowanych pilotów i przewodników tj.

kol. Halina Zasadna i kol. Elżbieta Sawicka

Miejski Festiwal Piwa oraz Dzień Batiara

Wycieczka z dnia 11.05.2013

Na początku wycieczki rozwiązaliśmy zagadkę co to za budynek przy obwodnicy Gródka Jagiellońskiego.

Zdjęcia z Miejskiego Festiwalu Piwa oraz Dnia Batiara

Jest to budowane muzeum-hotel, oraz restauracja. We Lwowie, spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem Panem Władysławem i rozpoczęliśmy zwiedzanie od Katedry Św. Jura. W trakcie naszej wycieczki zwiedziliśmy Politechnikę Lwowską od wewnątrz, po czym Muzeum Pamięci Narodowej "Więzienie przy Łąckiego". Ulicą Kopernika i Słowackiego dotarliśmy do dawnej siedziby Sejmu Galicyjskiego, obecnie gmachu Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, tj. przedwojennego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza. Uniwersytet oglądaliśmy z zewnątrz oraz zwiedziliśmy jego wnetrze. Następnie zwiedzaliśmy Kasyno Szlacheckie, skąd udaliśmy się do Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego. Zobaczyliśmy restaurację - Muzeum Słoniny i udaliśmy się na Rynek - główne centrum imrez. W wolnym czasie część uczestników wycieczki była na operze Mozarta "Czarujący Flet" w Operze Lwowskiej. a pozostali mogli sobie poużywać wg batiarskiej maksymy: "Jak festiwal to festiwal, hulaj dusza piekła nie ma".

Z ramienia "Klubu Pod Ciuchcią" wycieczkę oprowadzał i relację sporządził:

Przemyski Batiar kol. Andrzej Pomorski

Wiedeń i Bratysława

Wycieczka w dniach 26-28.05.2013

Relacja z wycieczki do Wiednia i Bratysławy w dniach 26-28 kwietnia 2013 r.

Zdjęcia z Wiednia i Bratysławy

Zwiedzanie stolicy Austrii - Wiednia grupa wycieczkowa rozpoczęła z przewodniczką Magdą objeżdżając autokarem Ringstrasse, na której znajdują się najważniejsze budowle miasta m.in. ratusz, parlament, opera, muzea, teatr. Po tym nastąpił krótki spacer do kolorowego domu Hundertwassera i dalszy przejazd obok wesołego miasteczka Prater na drugą stronę Dunaju do nowoczesnej dzielnicy Uno City, a następnie zwiedzanie pałacu i ogrodów Belwederu. Po powrocie do centrum miasta przyszedł czas na dłuższy spacer po starówce, w obrębie której zwiedziliśmy cesarską rezydencję Hoffburg, ogród różany, reprezentacyjne ulice Kohlmark i Graben, katedrę św. Szczepana, zakon krzyżacki, dom Mozarta i stare dzielnice: grecką i żydowską. Po tak intensywnym zwiedzaniu kolejnym punktem programu był obiad w restauracji z polską obsługą, gdzie wszystkim zostały zaserwowane specjały austriackie tj. rosół z kluseczkami z ciasta naleśnikowego, a na drugie danie ogromny kotlet z wiedeńską sałatką ziemniaczaną. Po obiedzie chwila czasu wolnego była przeznaczona na odpoczynek przy kawie lub zakupy. Następnego dnia dalsze zwiedzanie miasta rozpoczęto od wzgórza Kahlenberg upamiętniającego zwycięstwo oręża polskiego pod dowództwem Jana III Sobieskiego nad Turkami w 1683 r. Przy okazji można było obejrzeć piękną panoramę miasta, a także dzielnicę winnic Grinzing. Kolejnym i ostatnim punktem zwiedzania Wiednia było obejrzenie letniej cesarskiej rezydencji Schönnbrun z wejściem do komnat. Z Wiednia grupa przejechała do stolicy Słowacji - Bratysławy , której zwiedzanie rozpoczęto od obejrzenia panoramy miasta ze wzgórza zamkowego i zamku – siedziby władz państwowych. Po tym przewodniczka poprowadziła wycieczkę drogą królewską w najciekawsze zaułki Starego Miasta, a w tym; kościoła św. Marcina, wieży Michalskiej, kościoła i ul. Franciszkanów, Pałacu Biskupiego. Warto też nadmienić, iż aura w postaci pięknej i słonecznej pogody wynagrodziła wszystkim uczestnikom trudy podróży i miała dodatkowy wpływ na ich pozytywne wrażenia z wycieczki.

Program wycieczki przygotowała i wycieczkę pilotowała:

kol. Elżbieta Sawicka

Rzeszów i Kolbuszowa

Wycieczka z dnia 14.04.2013

Program wycieczki:

Zdjęcia z Rzeszowa i Kolbuszowej

- Nowosielce - zwiedzanie zabytku architektury drewnianej tj. kościoła św. Marii Magdaleny w Nowosielcach z cudownym obrazem Madonny Nowosieleckiej oraz kopca Pyrza

- Rzeszów – poznanie podziemnej trasy turystycznej „Rzeszowskie Piwnice”, spacer po Rynku i ulicami miasta z uwzględnieniem kościoła i opactwa Bernardynów, Teatru im. W. Siemaszkowej, pomnika Tadeusza Nalepy, dawnego konwentu Pijarów oraz zamku Lubomirskich

- Kolbuszowa – zapoznanie się z architekturą, sztuką, zwyczajami Lasowiaków i Rzeszowiaków w Skansenie Etnograficznym

- Borek Stary – zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej OO. Dominikanów na tzw. Jasnej Górze Różańcowej

Program wycieczki przygotowała i wycieczkę oprowadzała:

kol. Elżbieta Sawicka

Lwów: Festiwal Czekolady

Wycieczka w dniu 16.02.2013

Relacja z wycieczki do LWOWA na Festiwal Czekolady w dniu 16 lutego 2013 r.

Zdjęcia z Festiwalu Czekolady

Celem naszej wycieczki było poznanie nieznanych nam do tej pory zakątków Lwowa. Po książęcym Lwowie oprowadzał nas p.Jan Sawczak miejscowy przewodnik, który pokazał nam najstarszą część miasta. Zwiedzilimy klasztor Benedyktynek łacińskich, kociół Matki Boskiej Snieżnej, kociół Jana Chrzciciela (najstarszy we Lwowie, obecnie muzeum starożytnego Lwowa). Cerkwie św. Mikołaja i klasztor św. Onufrego (przez krótki czas była tutaj ikona Matki Boskiej Częstochowskiej). Po zakończeniu zwiedzania wróciliśmy ulicą Chmielnickiego przez Prospekt Swobody na ulicę Kopernika, gdzie obok pałacu Potockich, w Pałacu Sztuki odbywał się FESTIWAL CZEKOLADY. Czas wolny, po czym o godz.17.00 w Operze Lwowskiej oglądnęliśmy operę „Zaporożec za Dunajem” (twórca: Petro Hułak-Artemowski - 1862 r.) Sztuka ta uważana jest za pierwszą zawodową operę ukraińską.

Z ramienia "Klubu Pod Ciuchcią" wycieczkę oprowadzał i relację sporządził:

kol. Andrzej Pomorski